Get Adobe Flash player

Historia

 
W grudniu 1987 roku Mirosław Szozda i Mariusz Boruszek, wówczas dwaj licealiści założyli drużynę, z którą zamierzali wystąpić w zbliżających się III Mistrzostwach Opolszczyzny w Minifutbolu rozgrywanych w Opolskim Okrąglaku. Zespół nazwali „Pająki”, ale dla dodania powagi i respektu wybrali obcojęzyczne brzmienie. Tak powstał FC Spiders Krapkowice. Początkowo drużynę tworzyli koledzy „z podwórka” zamieszkujący osiedle Otmęt, z czasem jednak do zespołu trafiali zawodnicy z innych części Krapkowic głównie wywodzący się z  klubów piłkarskich Unia i Otmęt Krapkowice. Obok założycieli w pierwszych meczach krapkowickiego zespołu wystąpili wówczas: Tomasz Zastępa, Sławomir Podgajny, Robert Zakrawacz, Krzysztof Wójcicki i Szymon Nogaj.

W organizowanych od 1995 roku turniejach o miano najlepszej drużyny Krapkowic Spidersi nie mają sobie równych. Zwyciężyć nie udało im się tylko raz, gdy pierwszy tytuł mistrza Krapkowic zdobył inny zespół, a był nim West Trans. W pozostałych edycjach ligi futsalu Spidersi niepodzielnie dominowali, a w rozgrywanych od 5 lat rozgrywkach pod egidą Tygodnika Krapkowickiego zdobyli przechodni puchar na własność za zdobycie 3 razy z rzędu tytułu mistrzowskiego. W przyszłym sezonie staną przed szansą zabrania na własność kolejnego trofeum. W krapkowickich turniejach reprezentanci multimistrza wielokrotnie wyróżniani byli nagrodami indywidualnymi. Kilkakrotnie za najlepszego zawodnika rozgrywek uznawano Marcina Lachowskiego. Ten sam zawodnik wiele razy był  królem strzelców, podobnie jak Adrian Pajączkowski. Miano najlepszego gracza ligi zdobywali także m.in. Maciej Lisicki, Piotr Gołąbek oraz Tomasz Hejduk. W piątym czempionacie naszego miasta najlepszym bramkarzem wybrano golkipera Spidersów –  Rafała Wolnego.

Debiutancki występ Spidersów na Mistrzostwach Województwa Opolskiego nie przyniósł w 1987 roku sukcesów. Warto jednak wspomnieć, że w rozgrywkach uczestniczyło wówczas, aż … 113! drużyn, także z  ościennych województw. W mistrzostwach Opolszczyzny FC  Spiders Krapkowice spory sukces odniósł w 1992 roku. W elicie najlepszych sześciu ekip Opolszczyzny (spośród 48 biorących udział „Pająki” zajęły piąte miejsce. Na opolskim parkiecie Robert Zakrawacz pokazał swoje snajperskie zdolności, bowiem w historii swoich występów w „Okrąglaku” popularny „Baggio” zdobył ponad 80 bramek.

Przez niemal 25 lat istnienia zespół reprezentowało blisko 70 zawodników. Aktualnie FC Spiders reprezentują: Rafał Wolny, Adrian Pajączkowski, Tomasz Hejduk, Marcin Lachowski, Piotr Gołąbek, Maciej Lisicki, Dariusz Zapotoczny, Grzegorz Kochanowski, Robert Bartela, Ireneusz Knysz, Klaudiusz Paterok i Paweł Dyczek. Z zespołem od jego powstania gra jeszcze Sławomir Podgajny, a organizacyjnymi sprawami zajmuje się jego założyciel – Mirosław Szozda.

Zawodnicy FC Spiders to gracze na co dzień występujący na dużych boiskach. Sukcesy w halowej odmianie futbolu nie byłyby możliwe bez świetnego przygotowania technicznego i kondycyjnego poszczególnych zawodników. Tego wszystkiego nauczyli się oczywiście w klubach, które reprezentowali bądź reprezentują obecnie. W historii Spidersów reprezentowali więc zawodnicy takich uznanych firm jak: Śląsk Wrocław, Polonia Bytom, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Ruch Radzionków czy Odra Opole. W dzisiejszej kadrze „Pająków” swoich „przedstawicieli” mają: Zagłębie Sosnowiec, MKS Kluczbork (II liga), LZS Leśnica (III liga), GKS Katowice (juniorzy), Chemik Kędzierzyn-Koźle, Unia Krapkowice i MKS Gogolin (klasa okręgowa) i LZS Żywocice (B-klasa).

Od początku swojego istnienia zespół działa wyłącznie na amatorskich warunkach, co oznacza iż zawodnicy za grę nie otrzymują żadnych pieniędzy. Przez wiele lat piłkarze „zrzucali się” na wpisowe w turniejach o mistrzostwo Krapkowic i województwa. Od kilku lat na koszulkach zespołu pojawiły się nazwy sponsorów, którzy wspierali bądź wspierają grę krapkowickich futsalowców. Wśród sponsorów wymienić należy firmy: Wodmel, Szywalski Meble i Oelrich. Obecnie sponsorem jest firma Dach-Klinkier Krapkowice Pana Grzegorza Kasiury, mająca siedzibę w Otmęcie na os. Sady.

W grudniu bieżącego roku drużyna obchodzić będzie jubileusz 25-lecia istnienia, może dojdzie do organizacji tak dobrze wspominanego turnieju  „Spiders Cup” z udziałem kilku znaczących zespołów futsalowych?

Od grudnia 2011 roku Spidersi piszą nowe karty  swojej długoletniej historii. Dzięki inicjatywie Pana Andrzeja Brożyny oraz Pana Macieja Lisickiego utworzono szkółkę piłkarską pod szyldem UKS „SPIDERS” Krapkowice.